Sunteți pe pagina 1din 5

Schiță de lecție Numărul și cifra 4

Această schiță de activitate urmărește această planificare săptămânală, respectiv anuală.

Clasa Pregătitoare Tipul lecției Consolidare

Finalități: Obiective operaționale: Mijloace didactice*:

Matematică și explorarea O1: să compună minimum 5 • jocul matematic Compunerea și


mediului mulțimi de obiecte cu 4 elemente, descompunerea numărului 4;
utilizând obiecte concrete și
1.1. Recunoașterea și scrierea jetoane; • măști pentru joc de rol pe tema
numerelor în concentrul 0 -31; animalelor din pădure;
O2: să adauge obiecte pentru a
1.2. Compararea numerelor în obține mulțimi cu 4 elemente, pe • farfurii/coșuri de hârtie;
concentrul 0-31; baza cunoștințelor anterioare; • nuci și ghinde;
5.1. Sortarea/clasificarea unor O3: să combine numere pentru a • fișe pentru activitate de trasare
obiecte/materiale etc., pe baza compune și a descompune corect după model;
unui criteriu dat. numărul 4;
• broșură cu activități.
O4: să scrie corect cifra 4, urmând
modelul cadrului didactic. *A fi selecționate în funcție de nivel
și nevoi.

Metode și procedee: Pregătiri necesare:

Conversația Imprimă, decupează și multiplică în


funcție de câte exemplare ai nevoie:
Explicația
Demonstrația - măști cu animale din pădure;

Exercițiul - jocul matematic Compunerea și


descompunerea numărului 4;
Munca independentă
Jocul didactic - fișe pentru activitatea de trasare
după model;

- broșura cu activități a numărului 4.

*Notă: Asigură-te că ai citit înainte


copiilor povestea Toamna și
veverița darnică.

Cuvinte-cheie Număr, cifră, simbol, mulțimi, elementele unei mulțimi

Pagina 1 din 4 vizitează twinkl.ro


Etapele Forma de
Demersul didactic Durata
lecției organizare

Moment Asigură-te că toți cei implicați în activitate au la îndemână


organizatoric materialele necesare desfășurării activității.

Începe prin a-i întreba pe copii cu ce cred ei că se hrănește o


veveriță. Răspunsuri posibile: nuci, nuci de pin, alune și arahide,
morcovi, varză și mere, castane, semințe de floarea-soarelui,
semințe de dovleac, boabe, fructe, ciuperci uscate, iarbă, conuri,
lăstari de plante proaspete etc.

Poți continua spunându-le copiilor că anul acesta veverița


Captarea
a decis să își grupeze proviziile pe categorii. În același timp
atenției
poți să descoperi (ori să realizezi pe loc) câteva mulțimi cu un
număr diferit de elemente. Poți utiliza cartonașe magnetice
sau obișnuite ori chiar elemente naturale (frunze, castane,
ghinde). Roagă câțiva elevi (în funcție de câte mulțimi realizezi)
să vină în fața clasei pentru a asocia fiecărei mulțimi, cifra
corespunzătoare. Încurajează copiii să numere elementele prin
încercuire.

Propune-le copiilor să ia exemplul veveriței și să-și grupeze și ei


pe băncuțe diferite obiecte pe care le au la îndemână. De data
aceasta, tu vei arăta copiilor jetoane sau planșe cu cifrele 1, 2, 3
și 4, iar aceștia vor forma pe rând câte o mulțime al cărei număr
de elemente corespunde cifrei arătate.
Reactualizarea
Spre final poți complica această activitate spunându-le copiilor
cunoștințelor
să formeze câte o mulțime cu numărul de elemente dorit, fără
a menționa cifra care îi corespunde. Ulterior numește câțiva
colegi de bancă șă-și prezinte reciproc mulțimile. „Mulțimea
colegului/colegei mele are x elemente, de aceea îi corespunde
cifra x.” - atunci când menționează cifra pot arăta și un
cartonaș/jeton cu respectiva cifră.

Anunțarea Transmite-le copiilor că, pe parcursul acestei ore, vor repeta


temei și a
obiectivelor
numărul și cifra 4, învățând să îl compună și să-l descompună
operaționale prin intermediul mai multor jocuri

Joc didactic - Meniul veveriței

Grupează elevii câte doi. Aceștia vor trebui să lucreze în


pereche pentru a găsi toate variantele de compunere a
numărului 4.
Consolidarea/
sistematizarea În contextul în care veverița caută un meniu ideal, încurajează
conținuturilor elevii să grupeze alunele și nucile în moduri diferite, în așa fel
abordate încât să fie 4 elemente în total. Pentru această activitate pune
anterior la dispoziție fiecărei perechi o farfurie/un coș, 4 alune, 4 nuci și
cartonașe cu cifrele 1, 2, 3 și 4. Poți folosi jocul de compunere
și descompunere a numărului 4 sau elemente reale (farfurie/
coșuleț din hârtie, alune/ghinde, nuci).
Atenționează perechile că fiecare membru trebuie să contribuie
cu măcar două idei de meniu.

Pagina 2 din 4 vizitează twinkl.ro


Consolidarea/ Ulterior, ilustrează în fața întregii clase variantele de meniu
sistematizarea ale veveriței. În cazul în care nu dispui de elemente reale, poți
conținuturilor utiliza un panou de polistiren pe care să atașezi elementele din
abordate hârtie (sau o tablă magnetică și jetoane pe care ai lipit bandă
anterior magnetică)

Joc didactic - Echipele pădurii

Coordonează-i pe cei mici să numere până la 4, spunând câte


un număr pe rând și reținând numărul pe care l-au spus (primul
copil spune 1, al doilea copil spune 2 ș.a.m.d.).

În funcție de număr, oferă copiilor câte o mască astfel:


- cei cu numărul 1 - mască de bursuc;
- cei cu numărul 2 - mască de vulpe;
- cei cu numărul 3 - mască de veveriță;
- cei cu numărul 4 - mască de arici.

Copiii vor trebui să se grupeze (ca în jocul „Buchețele”.) în


funcție de indicațiile tale. De exemplu:
- 2 arici și 2 veverițe;
- 4 bursuci și 0 arici;
- 3 vulpi și 1 bursuc;
- 1 veveriță și 3 arici.

În etapa de complicare a jocului poți da doar un semnal de


începere și un timp de realizare, iar copiii se vor grupa câte 4,
având grijă ca în grupa lor să existe 2 grupe de animale diferite.

Încurajează copiii să fie atenți la măștile colegilor și să imite cât


mai bine animalele pe care le reprezintă, adică să nu se strige
pe nume sau să scoată alte sunete specifice oamenilor.

Supraveghează și verifică modul în care se grupează cei mici,


astfel încât să reprezinte modul de compunere a numărului 4.
Dacă se întâmplă ca un grup să nu se grupeze corect, apelează
la ceilalți copii pentru a identifica greșeala și de a oferi soluții,
astfel le vei da prilej să rezolve probleme.

Concluzii, discuții generale asupra jocurilor

Cu ajutorul elevilor, concluzionează și arată, în același timp, la


tablă/în fața clasei că 4 se poate forma astfel:

- din 4 și 0;
- din 0 și 4;
- din 1 și 3;
- din 3 și 4;
- din 2 și 2.

Poți realiza chiar un exemplu concret cu ajutorul copiilor


purtând mască.

Pagina 3 din 4 vizitează twinkl.ro


Împarte copiilor câte o broșură de lucru și îndrumă-i să lucreze
diferențiat (în funcție de nivelul clasei sau nivelul fiecărui elev):

Fixarea Completează primele 2 pagini ale broșurii.


cunoștințelor

Completează primele 4 pagini ale broșurii.

Completează cele 6 pagini ale broșurii.

Propune-le copiilor traseze o linie pentru a întregi imaginea


Activități unui animal care trăiește în pădure, apoi să îl coloreze, utilizând
recreative aceste fișe de activitate. Permite-le copiilor să le selecteze după
preferințe.

Apreciază la modul general și individual activitatea elevilor.


Încheierea
Apreciază felul în care au răspuns, implicarea, răspunsurile date
lecției
sau felul în care au lucrat.

Continuarea învățării:

Broșură cu activități integrate

Fișa de lucru despre formarea numărului 4 din cadrul acestui pachet

Inspirația Twinkl

Cum predai numerele naturale de la 0 la 10

Notițe

Pagina 4 din 4 vizitează twinkl.ro


Legendă

Provocare/ Reflecție Nivel ușor Durată scurtă

Activitate frontală Nivel mediu Durată medie

Activitate individuală Nivel avansat Durată lungă

Activitate în perechi/
pe grupe

Declinarea răspunderii

Sperăm că vei găsi utile informațiile și sugestiile conținute de resursele publicate pe site-ul nostru. Pe
cât posibil, conținutul acestei resurse reflectă cercetările profesionale actuale. Cu toate acestea, te rugăm
să fii conștient de faptul că fiecare clasă/grupă este diferită și că informațiile pot deveni rapid depășite, iar
cerințele sunt diferite de la un județ la altul, precum și de la un profesor metodist la altul. Nu garantăm că felul
în care este concepută lecția/activitatea propusă este în conformitate cu cerințele pe care le-ai putea avea
în cadrul unei inspecții. Informațiile oferite aici sunt destinate doar pentru a servi drept îndrumare generală și
este posibil să nu se aplice situației tale specifice. Modelul oferit reprezintă o sugestie, pe care trebuie să îl
modifici/detaliezi/adaptezi în funcție de particularitățile de vârstă și de cerințele specifice ale clasei/grupei. În
funcție de schimbările făcute, verifică și adaptează obiectivele operaționale propuse, pentru ca acestea să fie
potrivite activităților alese de tine. Această schiță este doar un punct de pornire în realizarea propriului proiect
de lecție/activitate. Ea nu înlocuiește proiectul de lecție/activitate.

Pagina 1 din 1 vizitează twinkl.ro

S-ar putea să vă placă și