Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Palate și Cluburi

PROF. : Stănescu Corina

DATA: 09.06.2023

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA DE STUDIU: Muzică ușoară vocal -instrumentală

SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Cântece patriotice folk”

TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi și deprinderi

COMPETENŢE SPECIFICE:  Muzică ușoară vocal-instrumentală:

1.1. Receptarea unor cântece folk patriotice, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural,
cu sesizarea unor diferenţe ;

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv cu ajutorul acompaniamentului


instrumental - interpretarea vocală a cântecelor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive:

- Să intoneze corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocilor;

- Să respecte înălțimea și durata sunetelor muzicale;

- Să reproducă corect textul și linia melodică a unui cântec cunoscut;

b)Psiho-motorii:

- Să păstreze poziţia corectă a corpului pe chitara si sa exerseze acordurile atribuite fiecarui


cantec patriotic

c)Afectiv-atitudinale:

-manifestarea interesului pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;

RESURSE: I. Metodologice Strategii didactice:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul

 Material didactic : chitara, calculator, negative și pozitive ale cântecelor

 Forme de organizare: frontal, perechi, grupe

 Forme de evaluare: orală, observare sistematică, aprecieri globale


Etapele lecției Ob Conținutul Activitatea Metode și Mijloace de Forme de Evaluarea
op. informațional al elevilor procedee învățământ organizare
lecției
1.Moment Se creează Elevii se Conversația frontal observarea
organizatoric condiţiile pregătesc
optime pentru pentru
desfăşurarea începerea
lecţiei: orei.
pregătirea
materialului
didactic necesar,
stabilirea liniştii,
îndrumarea
elevilor în
activitatea de
pregătire.
2.Exerciții de Se asigură Elevii se vor Explicația
cultură vocal- poziția relaxată așeza in
instrumentala a corpului semicerc.
pentru o mai
bună emisie
vocala și o
tehnică
instrumentală
corectă
3.Captarea Le interpretez Elevii îsi pot Explicația Colectiv Observarea
atentiei elevilor câteva alege unul Conversația
cântece dintre Demonstrația
patriotice și le cântecele
explic stilul in audiate.
care se cântă.
.Anuntarea Anunț elevii că Elevii se colectiv Observare
temei de studiu astăzi la ora de așează în Aprecieri
si a muzică vocal - cerc și verbale
obiectivelor instrumentală intonează
vom arăta ca cântecul
suntem români Hora
adevărați și că Unirii,iar
suntem patrioți totodată
prin cântec. exersează
Pentru început acordurile pt
propun elevilor chitară Do
intonarea a 2 Major si Sol
strofe din Hora Major.
Unirii:
Hai să dăm
mână cu mână
Cei cu inima
română
Să-nvârtim hora
frăției/Pe
pământul
României! .Und
e-i unul, nu-i
putere La nevoi
și la durere/
Unde-s doi,
puterea crește/Și
dușmanul nu
sporește!
5.Sistematizarea Propun Elevii se Conversația colectiv Observare
și consolidarea intonarea și așează în Aprecieri
priceperilor și acompanierea pe semicerc și verbale
deprinderilor chitară folosind intonează și
acordurile la acompaniază
minor,Mi cântecul,folo
Major,re minor, sind pt mâna
a cântecului, Cât dreaptă
trăim pe acest tehnica de
pământ arpegiato.
6.Obtinerea Lecția se încheie Elevii se Exercițiul Calculator colectiv Observare
performantei si prin intonarea și așează în
asigurarea acompanierea semicerc
feed-back-ului celor 2 cântece cântând pe
patriotice: Hora rând cele 2
Unirii și Cât piese.
trăim pe acest
pământ.

7.Încheierea si evaluarea activitatii:

-Fac o serie de aprecieri si recomandări privind activitatea de la oră ,referitoare la modul in


care au lucrat.

-Eevii sunt atenti

-conversatia

-Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și