Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
DIDACTICĂ
” EMOȚII DE PRIMĂVARĂ”
1
ACTIVITĂŢILE ZILEI
3
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
PREZENŢA: fiecare copil îṣi va aṣeza poza la panou ṣi astfel se vor identifica copiii absenţi.” După ce ne-am
adunat/ Şi frumos ne-am salutat,/ Colegii ne-am întâlnit,/ Oare cine n-a venit? ”
CALENDARUL NATURII: se va stabili starea vremii, anotimpul și ziua care ne aflăm: ”Vremea să o studiem/ În
curte s-o observăm,/ De e ploaie sau e soare,/ Sau e vreme de plimbare.”
ACTIVITATEA DE GRUP: ” Ce ne-aduce primăvara? ” – se poartă o scurtă dicuție cu privire la emoțiile pe care le
simțim odata cu sosirea primăverii și plecarea iernii.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
- Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3-6/7ani, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului,
2008, Bucureşti;
5
PROIECT DE ACTIVITATE
ALA I
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII:
Artă – “ Colorăm primăvara”- colorare;
Joc de rol: ”De-a grădinarii veseli ” – plantare;
Joc de masă - “Primăvara”- puzzle;
TIPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidare de cunoṣtinte, priceperi ṣi deprinderi.
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Dezvoltarea potenṭelor creative ale copiilor prin antrenarea în activităṭi variate, desfăṣurate în spiritul jocului.
6
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- Să coloreze imagini cu elemente specifice anotimpului primăvara, folosind instrumentele de lucru puse la
dispoziție (creioane colorate). Obiectivul se consideră realizat dacă preșcolarii de la centrul Artă colorează
imaginile;
O2- Să interpreteze rolul de grădinar, plantând panseluțe. Obiectivul se consideră realizat dacă preșcolarii de la
centru Joc de rol participă la joc.
O3 - Să îmbine bucățile de puzzle pentru a obține imaginea specifică anotimpului primăvara. Obiectivul se
consideră realizat dacă preșcolarii de la centrul Joc de masă îmbină bucățile de puzzle pentru a obține imaginea
specifică anotimpului primăvara.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3-6/7ani, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului,
2008, Bucureşti;
Silvia Borțeanu, Rodica Brănișteanu, Silvia Breben, Curriculum pentru învățămantul preșcolar- prezentare și
explicitări, Didactica Publishing House, 2009, București.
Ștefania Antonovici, Paula Neațu - “ Jocuri și activități alese “, Editura Aramis, 2008.
7
ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE
OB. METODE ȘI MIJLOACE DE FORMA DE EVALUARE
ACTIVITĂȚII ACTIVITĂȚII PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
Asigurarea condițiilor Conversația Frontal
optime pentru
desfășurarea activităților:
pregătirea sălii și a
materialului didactic
1.Moment necesar activităților,
organizatoric organizarea colectivului de
preșcolari în zona în care
sunt amenajate centrele de
interes prin folosirea
jocului imitativ ” Prindem
fluturi”.
Captarea atenției se va Conversația Zâna Frontal Evaluarea
realiza prin pariția Zânei Primăvară frontală
Primăvară care este Cufăr
supărată ca rochia sa nu Flori
are flori, pentru că sora sa,
2. Captarea
Iarna le-a închis pe toate
atenției
într-un cufăr magic. Prin
rezolvarea sarcinilor de
lucru de pe parcursul zilei
preșcolarii vor elibera
florile.
3. Anunțarea Se anunță tema activității ” Explicația Frontal Evaluarea
temei și a Primăvara în culori” și se frontală
8
obiectivelor familiarizează copiii cu Conversația Pe grupuri
scopul și obiectivele.
Se precizează faptul ca vor
realiza diferite activitați cu
scopul de a-i aduce din nou
zâmbetul Zânei.
Sunt prezentate sectoarele
amenajate, materialul
didactic și ce s-ar putea
realiza cu acestea.
Prescolarii sunt invitați să-
și aleagă sectorul în care Frontal
doresc să se joace: Explicația Evaluarea
O1 Centrul Artă pune la Fișe cu frontală
dispoziția preșcolarilor imagini Pe grupuri
O2 imagini reprezentative reprezentative
pentru anotimpul anotimpului
O3 primăvara și culori. Demonstrația primăvara Individual
4. Dirijarea Preșcolarii vor colora Culori
învățării imaginile. Evaluarea
Centrul Joc de rol pune la Galețușe individuală
dispoziția preșcolarilor metal
galetușe de metal, pământ Jocul Pământ de
de flori, lopeți de plastic flori
panseluțe și șorțuri. Lopeți
Preșcolarii vor juca rolul de deplastic
grădinari. Apă
Panseluțe
9
Centrul Joc de masă pune Șorțuri
la dispoziția copiilor
puzzele-uri cu imagini Puzzle de
reprezentative anotimpului primăvară
primăvara.
Preșcolarii vor îmbina
piesele pentru a obține
imaginile corespunzătoare.
Cadrul didactic
supraveghează jocul
copiilor, îi îndrumă, îi
sfătuiește și le sugerează să
ajungă și la celelalte centre
puse la dispoziție.
O1 Se analizează produsele Conversația Frontal Evaluarea
O2 activității copiilor de la frontală
O3 fiecare centru. Se vor lua în Pe grupuri
considerara următoarele Evaluarea
5. Evaluarea criterii: Individual individuală
activității - respectarea tehnicilor de
lucru;
- creativitatea și
originalitatea;
- acuratețea lucrărilor.
Cadrul didactic face Conversația Stimulente frontal
6. Încheierea aprecieri asupra
activității participării și implicării în
activitățile propuse.
10
Se primesc recompense:
flori vesele.
11
PROIECT DE ACTIVITATE
EDUCAȚIE PENTRU SOCIETATE
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să recunoască în imagini expresiile emoționale pentru: bucurie, tristețe, uimire și frică. Obiectivul se
consideră realizat dacă preșcolarii recunosc în imagini cel puțin două expresii emoționale.
O2 – Să denumească expresiile emoționale pentru: bucurie, tristețe, uimire și frică. Obiectivul se consideră
realizat dacă preșcolarii numesc cel puțin două expresii emoționale.
O3 – Să identifice expresiile emoționale pe baza indicilor non-verbali. Obiectivul se consideră realizat dacă
preșcolarii identifică cel puțin două expresii emoționale pe baza indicilor non-verbali.
12
O4 – Să asocieze imaginile cu simbolul expresiei emoționale. Obiectivul se consideră realizat dacă preșcolarii
asociază cel puțin două imagini cu simbolul expresiei emoționale.
SARCINA DIDACTICĂ:
Recunoașterea, denumirea, identificarea pe baza indicilor non-verbali a expresiilor emoționale pentru:
bucurie, tristețe, uimire, frică.
REGULILE JOCULUI:
Preșcolarul atins de baghetă învârte roata și recunoaște expresia emoțională din imagine.
Preșcolarul mimează emoția.
Colegii aleg paleta corespunzătoare emoției mimate.
Preșcolarii precizează și alte situații în care au simțit acea emoție.
Dacă imaginea la care se oprește roata se repetă, preșcolarul are voie să învârtă a doua oară.
Cu fiecare sarcină rezolvată deschid cufărul Iernii pentru a salva câte o floare.
MATERIAL DIDACTIC: bagheta, roata emoțiilor, imagini reprezentând expresii emoționale,palete cu simbolul
emoțiilor, cufărul magic, cutie cu surprize, flori de hârtie.
DURATA: 15 min
13
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3-6/7ani,Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului,
2008, Bucureşti;
Silvia Borțeanu, Rodica Brănișteanu, Silvia Breben, Curriculum pentru învățămantul preșcolar- prezentare și
explicitări, Didactica Publishing House, 2009, București.
17
PROIECT DIDACTIC
EDUCAȚIE MUZICALĂ
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să interpreteze melodia respectând durata, înălțimea și intensitatea sunetelor. Obiectivul se consideră
realizat dacă preșcolarii reproduc textul și intonează linia melodică.
O2 – Să asocieze mișcările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia. Obiectivul se consideră realizat dacă
preșcolarii execută cel puțin două mișcări sugerate de text.
18
METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, jocul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planșe reprezentând imagini ale cântecului și jocului muzical, laptop, maracase.
FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.
FORMĂ DE EVALUARE: evaluare frontală, evaluare individuală.
DURATA: 15 min.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3-6/7ani,Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului,
2008, Bucureşti;
Maria Dolgoșev, Elisabeta Marinescu – ”Metodica educației muzicale în grădinița de copii”,Manual pentru
liceele pedagogice de educatoare, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1977
Dumitru Gherghina,Cornel Novac, Alexandru Mitrache și colaboratorii,-”Didactica activităților instructiv-
educative pentru învățământul preprimar”, Editura DIDACTICA NOVA, Craiova, 2005
23
PROIECT DE ACTIVITATE
ALA II
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă, care să satisfacă nevoia de mișcare și recreere a acestora.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să se grupeze după criteriul culorii. Obiectivul se consideră realizat dacă preșcolarii se grupează după
criteriul culorii.
O2 – Să se grupeze după criteriul emoției date. Obiectivul se consideră realizat dacă preșcolarii se grupează după
criteriul emoției date.
O3–Să participe activ la joc împărtășind cu colegii impresii despre activitățile zilei. Obiectivul se consideră
realizat dacă preșcolarii fac schimb de impresii cu privire la activitățile zilei.
24
METODE ŞI PROCEDEE : conversaṭia,explicaṭia, demonstraṭia, jocul, exerciṭiul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: medalioane flori, floare.
FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal.
FORMĂ DE EVALUARE:evaluare frontală, evaluare individuală.
DURATA: 15 min.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3-6/7ani,Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului,
2008, Bucureşti;
Anca Bulboacă, Grațiela Vișan – ” Labirintul jocurilor”, Editura ARLEQUIN, 2015
27