Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Olga Braga


Data: 19/01/2021
Clasa: IX
Disciplina: Limba si literature romana
Subiectul lectiei:Reguli ale dialogului
Tipul lectiei: formarea de deprinderi şi abilităţi
Obiective operationale:
O.1. să identifice elementele nonverbale şi paraverbale ale unei comunicări orale;
O . 2. să schimbe prin intonaţie sensul unui enunţ ;
O.3. să descopere maximele politeţii care sunt respectate/ încălcate într-o situaţie de comunicare dată ;
O. 4. să identifice, în enunţuri, mijloacele prin care se actualizează principiul politeţii pozitive / negative ;
O.5. să explice în ce constă sursa neînţelegerii dintr-o comunicare dată.
Metode si procedee:

MATERIAL DIDACTIC: manualul şcolar, fişa de lucru


METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul, dialogul problematizant, lectura pe roluri, explicaţia
EVALUARE: orală, frontală, individuală,

Proiect didactic
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Evocare Moment organizatoric, Salută


verificarea prezentei elevilor, Se pregătesc pentru oră
crearea unei atmosfere necesare desfăşurării lecţiei.

Numeşte 1-2 elevi care vor citi tema: Citesc tema. dialogul
Verifică realizarea temei de către ceilalţi elevi. Discută temele realizate de problematizant
Dacă este cazul, cere elevilor să facă aprecieri, să colegiilor.
comenteze temele citite de colegii lor. Răspund la întrebările profesorului
sau la cele puse de ceilalţi elevi.
Propune elevilor citirea şi discutarea unui fragment Citesc cu intonaţie textul şi discută -lectura pe roluri
dintr-o discuţie televizată . situaţia de comunicare dată -conversatia
Se actualizează cunoştinţele cu privire la comunicare,
elementele şi formele comunicării

Este fixată motivarea situaţiei de învăţare, împreună Centrarea problemei de interes conversatia
cu planul de lucru imediat prin relationarea didactice cu
verigile anterioare.
Realizarea
sensului Sunt explicate elementele paraverbale (intonaţie, Elevii participă la discutie şi notează -conversaţia
modul de articulare a cuvintelor, volum, timbru, explicaţiile profesorului.
inflexiuni ale vocii, ritmul şi debitul verbal, pauzele
din vorbire) şi nonverbale (mimica, gesticulaţia,
poziţia corpului, privirea, distanţa dintre emiţător şi
receptor) ale unei comunicări.
Se discută împreună cu elevii importanţa acestora în Elevii vor observa că elementele
comunicare. nonverbale şi cele paraverbale au
rolul de a personaliza, nuanţa
informaţia, transmiţând astfel un plus
de informaţie ce indică atitudinea
vorbitorului faţă de mesajul transmis.
Cere elevilor să alcătuiască enunţuri în care
elementele nonverbale şi paraverbale să: Alcătuiesc enunţurile, le citesc şi le -exerciţiul
-nuanţeze mesajul verbal; explică atunci când este cazul.
-să aducă informaţii suplimentare;
-să modifice total sensul enunţului;
-să stârnească râsul.
-lectura pe roluri
-exerciţiul
Sunt prezentate principiile care stau la baza .
comunicării : principiul cooperării, al ascultării active
-explicaţia
şi cel al politeţii. Notează explicaţiile profesorului.
Mijloacele de realizare a politeţii pozitive –
intensificarea, exagerarea interesului, incluziunea,
adeziunea, încurajarea, compasiunea/empatizarea,
anticiparea, diminutivele -, respectiv a politeţii
negative - opţiune, diminutive, condiţionalul,
anticiparea refuzului, minimalizarea,
impersonalizare, exprimarea titlului-).

Cere elevilor să identifice în enunţurile date pe


foaia de lucru mijloacele prin care se actualizează
principiul politeţii negative/pozitive Rezolvă exerciţiile din fişele de lucru.
Propune elevilor să identifice şi să explice în ce
constă sursa neînţelegerii din fragmentul dat (Căldură
mare, I.L.Caragiale).
Cere elevilor să comenteze rolul elementelor
paraverbale din două situaţii dialogate date.

Reflectii Se apreciază verbal şi prin notare participarea elevilor


la desfăşurarea lecţiei.
Extindere Prezintă tema pentru acasă. Exerciţiul Noteaza tema conversatia

S-ar putea să vă placă și