Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.05.2021

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială X

CLASA (CICLUL PRIMAR): clasa a IV-a/ 1 h

PROFESOR: Simion (Bolovăneanu) Maria Magdalena

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DEC (DOMENIUL ESTETIC-CREATIV)

DENUMIREA ACTIVITĂȚII:ACTIVITATE ARTISTICO-PLASTICĂ

DENUMIREA ACTIVITĂȚII: EDUCAȚIE PLASTICĂ ( DISCIPLINA DE STUDIU:ARTE VIZUALE)

TEMA PLASTICĂ: Compoziția decorativă cromatică (simetrică)

SUBIECTUL APLICATIV: Covorul bunicii

TEHNICA DE LUCRU: Creioane colorate (brun, verde, albastru, galben)

TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 Formarea deprinderii de a mânui creionul


 Dobândirea unor abilități practice (realizarea conturului formei pentru desen) pentru a folosi materialele și tehnicile de pictură în vederea realizării subiectului
aplicativ

COMPETENȚE GENERALE: Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate

COMPETENȚE SPECIFICE: Alegerea tehnicilor și culorilor de acuarelă pentru obținerea unor lucrări artistice creative.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să identifice materialele cu care vor lucra( creioane colorate)

O2- să utilizeze corect instrumentele cu care vor lucra (creioane)


O3- să folosească compoziția plastică ca element cu rol decorativ

O4- să analizeze critic și auto-critic lucrările pe baza criteriilor stabilite (unitate în diversitate, acuratețe, expresivitate, etc)

STRATEGIILE DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația eusristică , explicația, demonstrația, exercițiul, jocul (jocul cu arta, compoziția joc), dialogul dirijator
 MIJLOACE DIDACTICE: planșe cu elemente de limbaj plastic, planșe cu tipuri de puncte, desene cu puncte cromatice ( pe tablă), lucrări de pictură ( realizate în
acuarelă), Scurt documentar cu puncte in diverse lucrari
 MATERIALE DE LUCRU: suport (hârtie A4, albă), creioane colorate, riglă
 INSTRUMENTE DE LUCRU: creioane colorate, etc.

FORME DE ORGANIZARE: frontală și individuală.

DURATA: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru învățământul primar, MEC, București, 2020


 Maria, C. Metodica predării educației plastice în învățământul primar și preșcolar, Ed. Corint, 2009
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
OB. STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OP./ METODE ȘI MIJLOACE FORME DE


ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEVI PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE EVALUARE
ACTIVITĂȚII
TIMP DIDACTICE MATRIALE ȘI
INSTRUMENTE
DE LUCRU
MOMENTUL Profesorul asigură climatul unei Elevii se pregătesc pentru Conversația Frontală
ORGANIZATORI bune desfășurări a activității începerea activității și se asigură că
O1 (pregătește materialele și au toate instrumentele și
C
5 min. instrumentele de lucru), face materialele de lucru.
prezența.

Profesorul adresează întrebarea: Elevii răspund: Elementele de Conversația Frontală Evaluarea


Care sunt elementele de limbaj limbaj plastic sunt: punctul plastic, cunoștințelor
plastic? linia plastică, forma, pata de Explicația predate
culoare și valoare, compoziția) anterior

Elevii urmăresc cu atenție și Planșe cu


Profesorul le prezintă planșe cu adresează întrebări profesorului.
CAPTAREA elemente de limbaj plastic (Anexa elemente de
ATENȚIEI O3 limbaj plastic
1), explică, răspunde la întrebările
5 min. elevilor.
Elevii răspund întrebărilor,
Profesorul aduce în discuție identificând existența compoziției
existența compoziției în diferite plastice în diferite activități ( olărit,
domenii sau activități și adresează industria textilă)
întrebări elevilor.

ANUNȚAREA Profesorul anunță și notează pe Elevii sunt atenți, ascultă și Explicația Planșa cu Frontală
NOULUI tablă tema plastică : compoziția notează în caiete tema plastică : compoziții
O3 decorativă cromatică (simetrică), compoziția decorativă cromatică Dialogul plastice
5 min. subiectul aplicativ – Covorul (simetrică), subiectul aplicativ – dirijat decorative
bunicii și tehnica de lucru- Covorul bunicii și tehnica de lucru-
CONȚINUT creioane colorate (brun, verde, creioane colorate (brun, verde,
albastru, galben). albastru, galben).

Profesorul definește compoziția Elevii ascultă cu atenție și notează Planșa realizată Frontală
plastică decorativă, le prezintă informațiile transmise de profesor de profesor
O3 elevilor diferite planșe cu tipuri de in caiete. (Anexa 3) Individuală

PREZENTAREA compoziții plastice decorative


OPTIMĂ A (Anexa 2), explică diferențele între
NOULUI 10 tipurile de compoziții plastice. Dialogul
CONȚINUT min.
Profesorul răspunde întrebărilor Elevii adresează întrebări
adresate de elevi. profesorului

Profesorul oferă explicații Elevii lucrează cu creioane Demonstrația Materialele de Frontală Evaluarea
permanent privind realizarea temei colorate, adresează întrebări, lucru și continuă și
REALIZAREA O2 Conversația Individuală
plastice, a materialelor și solicită sprijin din partea instrumetele de permanentă
LUCRĂRII ȘI
O3 instrumentelor de lucru, profesorului. Exercițiul lucru (suport
OBȚINEREA
supraveghează și oferă sprijin joc hârtie A4,
PERFORMANȚEI
15 elevilor. creioane
min. colorate)

O4 Profesorul expune lucrările într-o Elevii sunt notati cu calificativul Conversația Mini –expoziție Frontală Evaluarea
mini-expoziție, face aprecieri și foarte bine, ascultă aprecierile, cu lucrările finală-
10 solicită elevii să aprecieze și să realizează evalaurea și realizate Individuală respectarea
EVALUAREA min. autoaprecieze lucrările. autoevaluarea lucrărilor, se anunță Dialogul itemilor
tema următoare (orientativ) in
vederea documentarii. miniexpoziție
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și