Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECȚIE

DATA: 09.02.2022

CLASA : a XI-a G

ARIA CURICULARĂ: Matematică și științe

Profesor/Student: Badea Antonia Ștefania Cristiana/Pamfil Simina Anamaria

Disciplia:Biologie

Durata lecției: 50 min

Unitatea de învățare : Funcțiile de nutriție

Tema : Noțiuni elementare de igienă și patologie

Tipul lecției : Predare și dobândire de noi cunoștiințe

Scopul lecției : Dobândirea de cunoștiințe privind noțiunile elementare de igienă și patologie

Competențe specifice:

1.1. Identificarea și observarea noțiunile elementare de igienă și patologie

2.1. Utilizarea de metode și mijloace adecvate, necesare studiului noțiunilor elementare de igienă și patologie

3.1. Utilizarea corectă a terminologiei în biologie, în diferite situații de comunicare

4.1. Utilizarea diferitelor metode de comunicare

Obiective operaționale:

 Să poată numi noțiunile elementare de igienă și patologie


 Să poată identifica noțiunile elementare de igienă și patologie
 Să poată descrie noțiunile elementare de igienă și patologie

Metode și procedee :conversația, observația, explicația

Mijloace didactice: fișă de lucru, mijloace digitale (laptop, retroproiector), folii imprimate

Organizarea colectivului: frontal , individual, de grup

Metode de evaluare: Evaluare formativă, evaluare orală

Locul de desfășurare a lecției : sala de clasă

Bibliografie: Manual digital, editura Corint (https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20XI-a/Biologie/Corint2/


A368.pdf)
Etape Profesor Elevi Metode de Evalu Durata Observații
predare/ are
material
didactic
Moment  Pregătesc materialul  Pregătesc caietele și Conversația 2 min
organizatoric didactic necesar manualele necesare
activității la curs. pentru buna
desfășurare a
 Trec absenții în catalog cursului.
și creez condiții optime
pentru desfășurarea
cursului
Verificarea și  Pun întrebări elevilor  Elevii răspund la Conversația oral 6 min
reactualizarea din lecția anterioară: întrebarea care le-a
cunoștințelor fost adresată de către
profesor:

-Din ce este alcătuit tubul -Tubul digestiv este alcătuit


digestiv? din: cavitatea bucală; faringe;
esofag; stomac; intestinul
subțire; intestinul gros.
-Ce este deglutiția? - Deglutiția este un act reflex
care se desfășoară in trei
timpi.

-Ce este masticația? - Masticația este un act reflex


involuntar, care se poate
desfășura și sub control
voluntar.

-De cine este produsă secreția - Secreția salivară este


salivară? produsă de glandele salivare
(submandibulare,
sublinguale,parotide).

-Ce este absorbția intestinală? - Absorbția intestinală este


procesul prin care are loc
trecerea produșilor rezultați in
urma digestiei către sange și
limfă.

Captarea  Le voi arăta o imagine  Elevii privesc Explicația oral 3 min


atenției cu o carie dentară si ii imaginea și raspund Conversația
voi intreba ce cred ei ca ca aceea este o carie
se află in imagine. dentră.
Anunțarea  Scriu pe tablă tema  Elevii scriu titlul Explicația 2 min
temei și a nouă și anunț lecției în caiete și Conversația
obiectivelor obiectivele lecției: urmăresc obiectivele
Noțiuni elementare de lecției.
igienă și patologie
Desfășurarea  Elevii sunt atenți și Conversație oral 25 min
propriu-zisă a  Cariile dentare = scriu în caiete. euristică
lecției eroziuni ale dinților, Explicație
fiind rezultatul unor Învățare prin
bacterii asupra acestora. descoperire
Enumerăm cauze,
manifestări și prevenție. Planșă,
 Stomatită = inflamația retroproiector
mucoasei orale. (folie
Enumerăm cauze, imprimată)
manifestări și prevenție.
 Faringită = inflamația
acută a mucoasei
faringiene.
Enumerăm cauze,
manifestări și prevenție.
 Enterocolite =
inflamația mucoasei
intestinului subțire și a
celui gros.
Enumerăm cauze,
manifestări și prevenție.
 Ocluzie Intestinală =
oprirea completă sau
parțială a pasajului la
nivelul intestinului
subțire sau a celui gros.
Enumerăm cauze,
manifestări și prevenție.
 Ciroza Hepatică =
dezorganizarea difuză a
structurii hepatice
normale.
Enumerăm cauze,
manifestări și prevenție.
 Pacreatită = inflamație
la nivelul pancreasului.
Enumerăm cauze,
manifestări și prevenție.
 Diaree = creșterea
frecvenței sau a
cantității scaunelor
zilnice.
Enumerăm cauze,
manifestări și prevenție.
 Constipație = dificultate
in actul defecației.
Enumerăm cauze,
manifestări și prevenție.
Fixarea  Întrebări orale aleatoriu  Rezolvăm împreună Explicația oral 10 min
cunoștiințelor întrebările Conversația

-Cariile dentare reprezintă -c. bacterii asupra acestore


eroziuni ale dinților și sunt
rezultatul acțiunii unor:
a. enzime asupra acestora;
b. mucoase orale asupra
acestora;
c. bacterii asupra acestora.

- Stabiliți dacă enunțurile sunt -1.Adevarată


adevărate sau false; în cazul în 2. Falsă
care le considerați false R: Faringită definește
formalati enunțul în așa fel încât inflamatia acută a mucoasei
acesta să devină adevărat. faringiene.
1. Stomatită reprezintă 3. Adevarată
inflamatia întregii mucoase
orale.
2. Faringită definește inflamatia
acută a mucoasei gastrice.
3. Enterocolitele reprezintă
inflamatia mucoasei intestinului
subțire și a celui gros, cauza
fiind infecțioasă, mai frecvent
bacteriană, dar și virală.

-Pancreatita poate fi: -c. acută sau cronică


a. acută
b. cronică
c. acută sau cronică

Evaluarea  Pe parcursul întregii  Răspund la întrebări Explicația oral


ore elevii Conversația
Încheierea  Le mulțumesc elevilor  Elevii răspund la 2 min
pentru atenția acordată salut
și îmi iau la revedere

SCHIȚA LECȚIEI
Noțiunile elementare de igienă și patologie

Afecțiuni Cauze Manifestări Prevenție


-bacterii; -leziuni ale smalțului - respectarea regulilor
Cariile dentare -factori mecanici si denta; ingienă bucală;
chimici; -pot ajunge până în - efectuarea controlului
-variații bruște de pulpă; stomatologic;
temperatura. -dureri. - evitarea alimentelor
prea reci/fierbinți.
-infecții; -inflamarea mucoasei Respectarea normelor de
Stomatita -alergii; bucale; igienă bucală.
-substanțe toxice. -leziuni;
-stare generală alterată.
-virusuri; Dureri ale gâtului. Evitarea consumului de
Faringita -bacterii. lichide foarte reci.
-infecții; -inflamarea mucoasei -respectarea regulilor de
Enterocolitele -alergii; bucale; igienă;
-substanțe toxice. -leziuni; -spălat pe mâini;
-stare generală alterată. -spălarea corespuzătoare
a alimentelor.
-hernii; -scaderea poftei de -adoptarea unei diete
Ocluzia intestinală -tumori; mancare; alimentare echilibrate
-corpi străini. -constipatia; (bogată în fibre);
-umflarea abdomenului; -evitarea ridicării de
-greata. greutăți care cresc
presiunea în interiorul
abdomenului.
Ciroza hepatică -hepatita endemică; Boală cronică a ficatului -respectarea normelor de
-alcoolism caracterizată prin igienă;
distrugerea celulelor -evitarea consumului
hepatice și proliferarea exagerat de alcool, tutun,
țesutului conjuctiv din condimente.
interiorul ficatului.
-litiaza biliară; -inflamație a pancreasului -alimentație echilibrată;
Pancreatita -cauze infecțioase; cu dureri abdominale -evitarea consumului
-alcoolism cronic; puternice; excesiv de alcool.
-ulceru. -vărsături.
-infecții; -frisoane; Igienă corespunzătoare.
Diareea -intoxicații. -febră;
-deshidratare;
-vărsături.
-datorată unor maladii; -dificultatea de golire a O dietă alimentară bogată
Constipația -dereglări alimentare. conținutului intetinal; în fibre.
-defecație dureroasă.

S-ar putea să vă placă și