Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limbă şi literatură română

Subiectul: „A murit Luchi...”- Otilia Cazimir

Tipul lecţiei: însuşire de cunoştinţe

Scopul: -
 consolidarea deprinderilor de citire corectă, fluentă, conştientă şi expresivă;
 dezvoltarea imaginaţiei şi a gândirii creatoare;
 dezvoltarea capacităţii de relaţionare şi de comunicare în cadrul grupului.

Obiective operaţionale:

 -să compună texte scurte cu ajutorul termenilor descoperiţi în scrisoare;


 -să citească naraţiunea corect, fluent, conştient şi expresiv;
 -să răspundă corect la întrebările referitoare la conţinutul textului, la mesajul aces-
 tuia;
 -să formuleze propoziţii corecte, logice, expresive valorificând cuvintele noi din tex-
 tul analizat, făcând dovada înţelegerii acestora;
 -să povestească oral textul narativ, prezentând: locul şi timpul acţiunii, succesiunea
 întâmplărilor şi deznodământul;
 -să exprime sentimentele simţite de personajul principal în prima zi de şcoală;
 -să realizeze individual un cvintet pentru personaj;
Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe

Metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia, exerciţiul, lectura explicativă, povestirea,

observaţia, explicaţia, metoda R.A.F.T., brainstorming-ul, cvintetul

Mijloace de învăţământ: plicuri cu scrisori, coli albe de hârtie, cărţi scrise de Otilia Cazimir,

foarfece, reviste, lipici, creioane colorate

Bibliografie: Nuţă, Silvia-„Metodica predării limbii române în clasele primare”, Editura Ara-

mis, Bucureşti 2000

„Învăţământul primar”, nr. 1-2/2005

Etapele lecției Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor


1)Moment      Se asigură climatul necesar desfăsurării Se conformeaza cerintelor.
organizatoric lecției se pregătesc materialele necesare.
Elevii dau cateva exemple,
2)Captarea      Invătătorul cere elevilor să-si amintească ce argumentand.
atenției personaje din lecturile citite le-au reținut atentia
Elevii retin obiectivele.
și de ce.
3)Anuntarea
Noteaza titlul in caiete.
titlului lecției și      Învătătorul anunȚă elevii că în această oră
a obiectivelor vor invată să aleagă dintr-un text insusirile fizice
Elevii citesc textul.
și morale ale unui personaj și vor fi capabili să
4)Dirijarea
grupeze personajele în funcție de acestea. Elevii enumera personajele.
învățării
    Se scrie titlul pe tablă. Se argumenteaza.
5)Evaluare
    Se cere citirea textului “A murit Luchi…” Elevii scriu in caiete.
6)Retenția si
după O. Cazimir.
transferul Elevii lucreaza
    Se pun următoarele întrebări: independent.
7)Aprecieri,
recomandări, -Care sunt personajele din aceasta lectură? Elevii lucreaza in perechi.
tema pentru
-Luchi și Casian Alexandra sînt două personaje Se completeaza in grup
acasă
diferite? De ce? diagrama WENN.

Se scriu pe tablă cele doua nume. Elevii vor prezenta pe rand


cele scrise. Ceilalți acordă
Se cere elevilor să identifice în text cîte două
calificative în funcție de
însușiri (una fizică și una morală), pentru fiecare
criteriile de apreciere
personaj.
formulate de ei.

 Se cere elevilor să confrunte cu colegul ceea ce


Vor observa că au ales
au scris și eventual să-și completeze lista.
adjective.

Se cere elevilor să se grupeze cîte patru și sa


Elevii concluzionează că
completeze diagrama WENN cu însușiri comune
Luchi s-a transformat în
și proprii fiecarui personaj.
Casian Alexandra.

Se afișează la tabla diagramele, precum și cea


Se găsesc corespondente
model.
Ce părți de vorbire sînt cuvintele pe care le-ați intre adjectivele din
gasit? stînga și cele din dreapta.

Ce s-a intamplat cu Luchi? Elevii observă că


personajul se transformă
    In diagrama model vor fi trecute în stanga
complet, devine un
insusirile lui Luchi, în dreapta cele ale
personaj negativ uneori.
Alexandrei Casian, iar la intersecția celor doua
diagrame insusirile comune. Elevii lucreaza in grup si
individual.
  Luchi                             Casian Alexandra
Elevii vor observa că au
                          comune
găsit insusiri comune atat
pentru personajele pozitive,
proastă           mic ă                       nou ă 
cat și pentru cele negative.
jucausa          caraghioas ă            viteaz ă 
Elevii rezolvă itemii din
nazdravană                                  cuminte fișa de evaluare.

fericită                                           veselă  Elevii exemplifică.

plîngacioasă Notează tema.

     Se cere înlocuirea celor patru adjective din AscultBLaK LIsT.


dreapta cu altele cu sens opus, și se cere să se
observe ce se întamplă.

Se distribuie imagini și citate dintr-o poveste


pentru fiecare grup. Se cere elevilor să
potriveasca citatul cu imaginea, sa grupeze
personajele în pozitive și negative. Pentru
fiecare categorie de personaje vor argumenta
alegerea cu 2-3 însusiri potrivite.

   Se afișează la tablă personajele fiecarei povești


și se enumeră însușirile găsite.
    Se impart fișe de evaluare și se explică
cerintele.

    Se cere elevilor să găsească alte personaje


pozitive și negative din lecturile citite.

  Pentru acasă elevii vor alege un personaj și vor


enumeră cat mai multe insusiri fizice și morale
ale acestuia.

    Se fac aprecieri referitoare la întreaga


activitate, observații și recomandări dacă este
cazul.

EVALUARE FORMATIVA

CAPACITATI:

III.Receptarea mesajului oral

II. Exprimarea orala

SUBCAPACITATI:

3.3.-identificarea caracteristicilor fizice și morale ale personajelor din textele citite;

2.3.-utilizarea corecta a formelor flexionare ale partilor de vorbire.

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA:

F.B.-identifica trasaturile fizice si morale ale personajelor in toate secventele textului care
evidentiaza aceste trasaturi;

       -grupeaza personajele in functie de anumite caracteristici precizate de catre invatator și /sau


de către elev, cu precizie, corectitudine și argumente privind alegerea făcută;
        -utilizeaza formele flexionare ale partilor de vorbire in diferite contexte de comunicare,
producand enunturi proprii cu precizie și corectitudine;

B.-identifica trasaturile fizice și morale ale personajelor in secvente ale textului citit, cu
imprecizii sporadice, autocorectate;

   -grupeaza personajele in functie de anumite caracteristici precizate de invatator;

   -utilizeaza formele flexionare ale partilor de vorbire in diferite contexte de comunicare,


producand enunturi cu greseli sporadice;

  

S.-identifica trasaturile fizice si morale ale personajelor in secvente ale textului citit cu ajutorul
minim al invatatorului sau colegilor;

   -grupeaza personajele cu ajutorul intrebarilor formulate de catre invatator, care vizeaza


reamintirea prlincipalelor caracteristici fizice si morale ale personajelor;

   -utilizeaza forme flexionare ale partilor de vorbire, producand enunturi cu greseli repetate.

CRITERII DE APRECIERE:

F.B.-1) 9-10 cuvinte subliniate corect;

       -2) 6 adjective potrivite (trasaturi fizice si morale);

        -3) a,b (1+2);

B.-1) 7-8 cuvinte subliniate corect;

    -2) 5 adjective potrivite (trasaturi fizice si morale);

    -3) a,b (1);

S.-1) 5-6 cuvinte subliniate corect;

   -2) 4 adjective potrivite;

   -3) a.
Numele si prenumele:

A MURIT LUCHI… 

                                                             dupa Otilia Cazimir

            Intram in clasa.

            Pupitrul e inalt. Fiindca sunt mica ma ridic in varful picioarelor, ma sprijin in coate si


abia izbutesc sa ma asez, stramb, pe-o margine de banca.Fetele se foiesc o vreme, pe urma se
astampara.

            -Casian Alexandra!

            E numele meu. Stiu. Dar nu raspund. Pe mine nu ma striga nimeni asa. Toata lumea ma


striga Luchi. Asa-i de caraghios sa te strige cineva Casian Alexandra! Ca si cum ar striga-o tata
pe mama, in loc de Catia, Casian Ecaterina.

            Doamna vede ca sunt vesela. Se uita la mine si rade.

            -Cu mata vorbesc, fetito… Cum te cheama?

            Am uitat ca banca e inalta, cad de sus,boncanind, in picioare si sunt caraghioasa. Simt in


jurul meu rasul stapanit al clasei.

-Cum iti zice mama acasa?Staruie doamna tot bland, dar c-un fel de nerabdare parca.

-Luchi! Sare de langa mine, repezind inainte doua degete ascutite, una indrazneata,
bondoaca si zburlita, Luchi, ca la catei!

Toate fetele se uita la mine. Inca nu rad, dar ochii lor impung si dor. Si dintr-o data mi-e
rusine de numele meu, mi-e rusine de mine, mi-e rusine de tot.

            -Nu-i adevarat! Acasa mama imi zice…Casian Alexandra! Raspund repede, ca sa se
ispraveasca odata, uitandu-ma urat spre zburlita.

            S-a ispravit. Nu ma mai intreaba nimeni nimic. Ma asez la locul meu si ma uit la mine, la
fetita asta noua pe care o cheama Casian Alexandra si pe care parca n-o cunosc.
            Casian Alexandra are sort negru, de sub care nu i se mai vad genunchii, ciorapi lungi
prinsi cu guma de pieptaras, si guler de pichet alb, care-o supara putin, cum o supara si cozile
impletite prea strans, care-i  trag ochii spre tample ca la chinezoaice. Sta cuminte cu mainile pe
pupitru si-i e rusine ca o cheama Luchi, ca pe catei…

            Dar nu-i adevarat. N-o cheama Luchi. Luchi nu mai este. A ramas undeva pe-acasa, poate


in ladita din camara, printre resturile de jucarii pe care nu le mai stie ce-au fost si care nu mai au
nume.

            Luchi era mica, Luchi era proasta, Luchi era caraghioasa, Luchi era jucausa, Luchi era
nazdravana, Luchi era fericita…

             Lui Casian Alexandra i-e mila de Luchi.

            Ma uit la turnul bisericii. Doua ciori incearca sa se aseze alaturi pe spitele crucii. Le vad
intai limpede, pe urma cenusiu, ca printr-o ploaie.Liniile se stramba. Turnul sta acum aplecat,
crucea s-a intors ca semnul inmultirii. Cum sa nu cada ciorile, saracele?

            Ceva fierbinte imi frige obrajii reci. Si doar nu plang. Sunt viteaza.

            -Ce ai Casian? Ti-e rau?

            -Nu, doamna…

            Nu-i e rau lui Casian. Ii vine sa planga in gura mare si nu poate.Luchi era plangacioasa.

            Dar Luchi nu mai este nicaieri. Luchi a murit. In locul ei o scolarita cuminte clipeste


maruntel si-si inghite lacrimile care au, pentru prima oara , un gust de cenusa…

Metodele aplicate în cadrul lecțiilor


.Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am învăţat- Know/ Want to know/ Learned- K-W-L
Ştiu Vreau să ştiu Am învăţat
-
Fig.9 Metoda Graffiti

să ştiu/ Am
învăţat-
Know/
Ştiu Vreau să
Metoda hexagonului

- Cum?
- Când?
- Unde?
- Cares?
- De ce ?
- Ce?

Materiale ;i imagini utilizate în cadrul lecției


Anexa 3

S-ar putea să vă placă și