Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC 3

Unitatea de invatamant:
Grupa: Mare
Propunator:
Tema anuala: “Cand, cum si de ce se intampla?”
Tema saptamanala: “Calatori prin galaxie”
Categoria de activitate: D.S. –Activitate matematica
Denumirea activitatii: Predarea numarului si cifrei 2
Scopul activitatii: Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii
Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul
matematic
Obiective opreraţionale:
 să recunoască cifra 2;
 să formeze mulţimi de elemente corespunzătoare numărului precizat;
 să execute corect cifra 2 de mână
Tipul activitatii: mixta
Forma de organizare: frontal, individuala
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia
Material didactic folosit: fise de lucru
Durata: 30 minute
Bibliografie:Curriculum Naţional 2008
DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele lectiei Activitatea cadrului didactic Strategii didactice Evaluare


1.Moment Pentru buna desfăşurare a Metode Forme de org. Mijloace
organizatoric activităţii voi asigura:
- aerisirea sălii de grupă
- aranjarea mobilierului pe arii de
stimulare
- pregătirea materialului didactic
necesar
2.Verificarea O voi realize prin cateva Conversatia Frontala Aprecieri verbale
cunostintelor intrebari recapitulative:
Din cate obiecte este formata
multimea numarului 1?
Dintre numerele:2, 1, care numar
este mai mare?
3.Pregatirea O voi realiza prin impartirea Explicatia Frontala
elevilor pentru unor jetoane cu avioane.Le voi
asimilarea cere copiilor sa puna in aeroport
cunostintelor atatea avioane cate voi numi Conversatia
4.Anuntarea temei Astazi vom invata numarul si
si a obiectivelor cifra 2.La sfarsitul activitatii Conversatia
copiii vor putea să recunoască
cifra 2, să formeze mulţimi de
elemente corespunzătoare si să Frontala
execute corect cifra 2 de mână.

5.Transmiterea Le voi prezenta o plansa cu Conversatia Frontala Aprecieri verbale


cunostintelor numarul si cifra 2 si vom stabili
din cate obiecte este formata Descrierea Individuala
aceasta multime.
6.Fixarea O voi realiza prin intermediul Conversatia Frontala Aprecieri verbale
cunostintelor unei fise de lucru in care copiii
vor folosi si cunostinte dobandite Explicatia
despre cifra 1. Pe aceasta fisa
copiii trebuie sa uneasca numarul
cu multimea corespunzatoare, sa
deseneze atatea elemente cate
arata numarul, sa cunoasca
multimea formata din 2 elemente
si sa scrie cifra 2.
7.Evaluare Voi face aprecieri individuale și Conversatia
colective asupra modului de
3
lucru al copiilor, și asupra
desfasurarii activitatii. Copiii vor
primi recompense.

4
Anexa 3 Numele și prenumele:
Fișă de lucru

1.Unește degetele cu multimea corespunzătoare

2.Desenează atatea bile cate indică numărul

3.Coloreaza multimea care este format din 2 avioane

4.Conturează după model:

S-ar putea să vă placă și