Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:
Unitatea de învățământ:
Unitatea de aplicație:
Propunător:
Profesor învățământ primar:
Profesor coordonator:
Clasa: Pregătitoare C
Interval orar: 8:55 – 9:40
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare:
o Aventura aligatorului
Subiectul lecției:
 Sunetul si literele A, a
Tipul lecției: Consolidare de cunoștințe
Scopul:
 Consolidarea cunoștințelor despre sunetul si litera A, a
Durata: 45 minute

Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare;
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.
Competente specifice:
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
1.3 Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții
rostite clar și rar;
2.1 Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
2.2 Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte;
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.
Obiective operaționale:
A. Cognitive
O1: Să diferențieze sunetul si litera A,a de restul sunetelor si literelor;
O2: Să identifice sunetul si litera A,a într-un context;

B. Psiho-motrice
O4: Să scrie lizibil si îngrijit pe caiete;
O5: Să adopte o poziție corecta in timpul scrierii;
Afective
O6: Sa manifeste interesul pentru lecție și realizarea sarcinilor de lucru.
Strategii didactice:
A. Metode și procedee : conversația, explicația, exercițiul, observația;

B. Mijloace de învățământ: tabla, markere, videoproiector, manual, laptop;

C. Forme de organizare : frontal, individual;


Managementul Resurselor si timpului :
I. Resurse umane - 25 elevi
- Elevul propunător :
- Profesorul coordonator :
- Profesor învățământ primar
II. Resurse temporale - 45 minute
A. III. Resurse materiale - tabla, markere, videoproiector, manual, laptop;
IV. Resurse spațiale – sala de clasă
Bibliografie:
https://www.edums.ro/invprimar/Lb%20romana%20P%20I%20II.pdf
Forme de
Evenimentul Materiale
Conținutul științific Metode organizar
didactic și mijloace
e

1.Moment Așteptarea intrării tuturor elevilor în


organizatoric sala de clasă; Conversația Frontal
Pregătirea materialelor necesare;

2.
Reactualizar Se verifica cunoștințele obținute pe
ea parcursul lecției anterioare printr-o Conversația Frontal
cunoștințelo prezentare PowerPoint: Individual
r anterioare „Totul despre literele Aa”

Elevii sunt anunțați că, în lecția ce


urmează, vor lucra exerciții Conversația Frontal
recapitulative despre Sunetul și
3.Anuntarea
litera A, a
temei și a
„Astăzi vom recapitula noțiunile
obiectivelor
învățate data trecuta despre sunetul
si litera A, a”

Captarea atenției se realizează prin Frontal


ascultarea unui mic cântecel din Observația
manualul digital:
4. Captarea
atenției „Luni, marți, miercuri, joi si vineri, da
Noi la scoală mult vom învăța,
Sâmbăta, duminica,
Și mai mult ne vom juca.”

Pentru început vom realiza


sarcinile de lucru din manual de la
paginile 22 – 23. Conversația laptop Frontal
Videoproiector
După rezolvarea exercițiilor Manual
5. Dirijarea
propuse, le voi proiecta pe tabla un Tabla

S-ar putea să vă placă și