Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
3 Proiect de Activitate Dos
3 Proiect de Activitate Dos
DATA: 25.04.2024
GRUPA: MARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitati pe domenii experientiale
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate
CONTINUTUL ACTIVITATII: Educatie pentru societate
TEMA: Cum te simti atunci cand?
MIJLOC DE REALIZARE: „Fapte bune-fapte rele”- joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individuala
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: DEZVOLTARE SOCIO-EMOTIONALĂ
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
Autocontrol și expresivitate emoțională
COMPORTAMENTE:
2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte familiare
2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate
4.2. Demonstrează abilităţi de autocontrol emoţional
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrari in viata sociala;
sa cunoasca si sa respecte reguli de securitate personala;
sa motiveze alegerea jetonului in structuri verbale gramaticale logice,corecte.
SARCINA DIDACTICA:
sa recunoasca comportamentul pozitiv sau negativ;
sa verbalizeze actiunea ilustrata;
să sesizeze coportamentele negative ale copiilor din imaginile prezentate, să le dezaprobe;
sa aseze jetoanele pe panou in locurile corespunzatoare;
sa completeze fisa in mod corespunzator cerintelor.
REGULILE JOCULUI:
sa inchida si sa deschida ochii la semnalul educatoarei alegand jetonul de pe masa;
sa astepte randul pentru a putea fi numit;
sa aplaude raspunsurile corecte.
ELEMENTE DE JOC:
inchiderea si deschiderea ochilor;
surpriza (plicul)
bagheta Zanei Vara
aplauze.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, jocul
SISTEMUL DE EVALUARE:
FORMA DE EVALUARE: evaluare finala.
METODE DE EVALUARE:observarea curenta,chestionare orala,aprecieri verbale,fise –proba scrisa
DURATA:30-35 min
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educatie timpurie 2019
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;
Marinescu Aurelia - Codul bunelor maniere astăzi, Ed. Humanitas , Bucureşti, 1995
DESFASURAREA ACTIVITATII