Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Grupa/Nivel: Mare

Tema de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă”

Tema săptămânii: „Un copil - un pomişor”

Tema activităţii:Jocuri şi activităţi alese (JALA ):

„Adună mingile” - joc de mişcare

„Telefonul fără fir” - joc distractiv

Scopul activităţii: Dezvoltarea deprinderilor motrice de bază, a atenţiei şi crearea unei


atmosfere de bună dispoziţie, destindere şi relaxare.

Obiective operaţionale:

 Să exerseze săritura cu desprindere de pe ambele picioare, cu deplasare


înainte;

 Să respecte regulile de desfăşurare a jocului, orientându-şi picioarele spre


direcţia indicată;

 Să adune tot atâtea mingi câte indică cifra de pe jeton, pe care să le aşeze în
coşurile pregătite;

 Să şoptească colegului de alături cuvântul auzit;

 Să reacţioneze rapid şi corect la comenzile educatoarei;

Strategii didactice:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţa, exerciţiul, jocul.


 Material didactic: două covoraşe, mingi din hârtie, coşuri, palete cu cifre, fluier,
bancuţe.

Forme de organizare: frontal, individual.

Durata:30 minute.
Material bibliografic:

 M.Ed. C - Curriculum pentru educaţie timpurie (copii de la naştere la 6 ani), 2018

 Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima “Jocuri şi exerciţii pentru
dezvoltarea fizică a preşcolarilor” E.D.P. Bucureşti 1974

 Silvia Dima, Aurica Candrea “Veniţi să ne jucăm copii!” - antologie de jocuri,


Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.Ed.C.2008

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Eveniment Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluarea


didactic didactice
1.Organizare Voi creea spaţiul adecvat pentru
a grupei desfăşurarea jocurilor şi ne vom
deplasa la salină. Voi aşeza copiii în
formaţie de cerc, astfel împărţindu-ne
în două echipe. Fiecare echipă va
primi câte o bulină în pipt
reprezentând culoarea echipei sale.
2.Captarea Se va realiza prin intermediul
atenţiei materialelor puse la dispoziţia
copiilor: covoraşul pe care sunt Conversaţia Aprecieri
imprimarte urmele paşilor în direcţii verbale asupra
diferite, coşul cu mingi, paletele cu comportamentul
cifre. ui copiilor

3. Anunţarea Voi anunţa jocurile care urmează a fi Aprecieri


temei şi desfăşurate: „Adună mingile” şi după verbale asupra
enunţarea aceea ca să ne liniştim şi să ne Conversaţia comportamentul
obiectivelor revenim după efort ne vom juca jocul ui copiilor
,,Telefonul fără fir”.
4. Dirijarea „Adună mingile”
învăţării şi
obţinerea Se vor analiza covoraşele
performanţei imprimate cu urme de paşi orientate Explicaţia
în direcţii diferite (faţă, spre stânga,
spre dreapta), orientându-ne după Aprecieri
diferite obiecte. verbale asupra
Explicarea Voi explica regulile jocului „Adună comportamentul
jocului mingile”. ui
Vom forma două echipe, echipa
roşie şi echipa verde. Fiecare jucător
va primi în piept câte o bulină
colorată, în funcţie de echipa din care Explicaţia
face parte (buline roşii şi buline
verzi).
Aşezându-se primii copii cu vârful
picioarelor la linia de start, voi ridica
paleta cu cifre cuprinse între 1 şi 5,
copiii ambelor echipe vor recunoaşte
cifra şi la semnalul educatoarei, prin Explicaţia
îndoirea genunchilor, vor sări exact
pe urmele şi în direcţia paşilor.
Ajunşi la capătul traseului, vor scoate
din coş atâtea mingi cât arată cifra de
Explicarea pe paletă şi le va transporta, în coşul
jocului echipei din care face parte.
Reguli de joc:
- primul copil din fiecare echipă va fi
cel care va sări pe urmele şi în Explicaţia
direcţia paşilor, la semnalul Aprecieri
educatoarei; verbale asupra
- voi ridica paleta cu cifre cuprinse comportamentul
între 1 şi 5, iar copiii ambelor echipe ui
vor recunoaşte cifra
- după ce a ajuns la final, dacă a
respectat direcţia paşilor, va lua din
coş atâtea mingi cât arată cifră de pe Explicaţia
paletă şi le va aşeza în coşul echipei
sale;
Explicarea - copiii ambelor echipe vor fi atenţi
jocului să nu scape mingi pe jos
- copilul care a lucrat corect se va
aşeza pe băncuţă, de unde îşi va
susţine echipa, iar dacă vor fi copii
care nu au reuşit să lucreze corect, Explicaţia
aceştia se vor aşeza din nou la coada
şirului, pentru a mai parcurge încă
odată traseul;
Vom desfăşura împreună un joc de Demonstraţia Aprecieri
probă (pentru a vedea dacă şi-au verbale asupra
Desfăşurarea
însuşit regulile). comportamentul
jocului de
Acolo unde va fi necesar voi da ui
probă
explicaţii suplimentare şi le voi
Desfăşurarea reaminti regulile jocului. Exerciţiul
propriu-zisă Voi urmări buna desfăşurare a
a jocului jocului şi respectarea regulilor.
Jocul
„ Copilaşilor acum
Să pornim cu toţi la drum
Pe bancă să ne aşezăm
Şi alt joc să ne jucăm”
„Telefonul fără fir”
Voi explica regulile jocului ,,Telefonul
fără fir”.
Primul copil din şir se va gândi la un Aprecieri
cuvânt şi îl va spune colegului de alături
verbale asupra
în şoaptă, copil care îl va transmite
comportamentul
repede următorului şi tot aşa până la
ultimul copil din şir. Ultimul copil va Explicaţia ui
spune cuvântul cu voce tare, chiar dacă
Explicarea nu are niciun înţeles, dar el va trebui să
jocului spună ce a auzit. Din cauza faptului că
se spune în şoaptă şi foarte rapid, de cele
mai multe ori cuvântul iniţial se
transformă până la destinatar în cu totul
alt cuvânt. Apoi, copiii îşi schimbă
locul, ultimul aşezându-se în locul
primului, şi tot aşa. La acest joc nu
câştigă nimeni, dar toată lumea se Explicaţia Aprecierea
distrează foarte tare.
corectitudinii
Reguli de joc: executării
jocului
- primul copil din şir se gândeşte la un
cuvânt pe care îl şopteşte vecinului;
- fiecare copil transmite, în şoaptă, ceea
ce a auzit, copilului de lângă el; Aprecierea
- ultumul copil va spune cu voce tare corectitudinii
ceea ce a auzit şi îşi va schimba locul, executării
venind primul în şir. jocului
Vom desfăşura împreună câte un joc
de probă (pentru a vedea dacă şi-au
însuşit regulile)
Demonstraţia
Desfăşurarea Acolo unde va fi necesar voi da
jocului de explicaţii suplimentare şi le voi reaminti
probă regulile jocului.
Voi urmări buna desfăşurare a jocului Exerciţiul
şi respectarea regulilor.
Desfăşurarea
propriu-zisă
a jocului Jocul
5. Evaluarea Voi felicita copiii care au respectat Conversaţia Aprecieri
activităţii regulile jocului. verbale asupra
întregii activităţi

S-ar putea să vă placă și