Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:22.09.2021
UNITATEA: Grădinița cu Program Prelungit, Nr. 5
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE: Pîrcălăboiu Delia-Maria
TEMA SĂPTĂMÂNII: Evaluare inițială
TEMA ZILEI: Întrecerea ciupercuțelor-tipuri de mers
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare și sistematizare cunoștințe,
priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Frontală, individuală
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Psihomotric (DPM)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație fizică

SCOPUL: -asigurarea dezvoltării armonioase a organismului şi men-


ţinerea sănătăţii corporale prin satisfacerea nevoii de miş-
care;
-dezvoltarea deprinderilor motrice de bază şi a capacităţii
de a depune efort

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:

O1-Să execute corect exerciţiile fizice, respectând indicaţiile


referitoare la mişcarea diferitelor segmente ale corpului;

O2-Să îşi coordoneze mişcările cu ritmul solicitat de educatoare;

O3-Să execute corect mersul şi alergarea, conform indicaţiilor


primite;

O4-să păstreze ordinea pe tot parcursul activităţii;


O5-să respecte regulile jocului dinamic propus

Strategii didactice:
*Metode și procedee didactice: explicația, conversația,
observarea;
*Mijloace de învățământ: minge, cercuri
*Forma de organizare: frontală, individuală
*Resurse umane: 28 de copii
*Resurse temporale: 30 minute
*Resurse spațiale: sala de grupă;
EVENIMENTELE CONŢINUTUL DOZAREA FORMAŢII INDICAŢII
INSTRUIRII ACTIVITĂŢII EFORTULUI METODICE
1.PARTEA
PREGĂTITOARE -Adunarea
-moment organizatoric -Verificarea ţinutei 3’ X X X X...........X X -alinierea se face în
-Alinierea funcţie de înălţime
-anunţarea temei
-Azi ne vom
imagina că suntem
păsărele. Ne-am -alergare uşoară
luat zborul din 40’’
cuibul nostru din
pădure şi pornim
către oraş.
(alergare uşoară)
Pe cărare zărim
un grup de copii
care merg repede. -braţele pe lângă
Priviţi-i! Merg în 30’’ corp, mers în pas de
pas de marş. Să marş
mergem şi noi ca ei!
(mers cadenţat)
Am greşit
drumul. Ne -capul sus, spatele
întoarcem.(mers cu drept, privirea
schimbarea 20’’ înainte, braţele pe
direcţiei de lângă corp
înaintare). 20’’
Ne grăbim să
ajungem în oraş.
(mers accelerat)
La ieşirea din
pădure vedem un 20’’ -mers cu paşi
muşuroi de furnici. mărunţi şi repezi,
Să mergem cu paşi privirea înainte
mărunţi ca ele!
(mers cu paşi
mărunţi şi repezi ) -mers pe vârfuri,
La prima casă genunchii întinşi,
vedem o pisicuţă. 20’’ capul sus
Iată ce frumos
merge ea pe
vârfuri! (mers pe 40’’ -alergare uşoară
vârfuri)
Zburăm din nou
spre oraş! (alergare 20’’ -spatele drept,
normală) privirea înainte
Ne întoarcem
spre pădure. (mers
cu schimbarea
direcţiei de
înaintare)
Ne întâlnim cu
Moş Martin, care
ne invită în poieniţa
lui. Nu mai mergem -mâinile pe
în oraş. Mergem şi 40’’ genunchi, ghemuit
noi încet, ca el(mers
încet); acum
mergem ca şi când
am fi nişte urşi
bătrâni. (mers
ghemuit) 30’’ -sărituri cât mai
Ne ridicăm şi înalte, mâinile pe
mergem frumos genunchi, în poziţia
înainte. ghemuit
Acum ne aşezăm
în ghemuit. Sărim
INFLUENŢAREA ca broscuţele!
SELECTIVĂ A (mers în ghemuit
APARATULUI cu sărituri) X X
LOCOMOTOR Am ajuns la X X
cuibul nostru. Ne
oprim. X X
....X.......
Privim iarba!
Privim cerul! 2x8 -privirea în sus
2x8 -privirea în jos
Ne uităm după
surioarele noastre,
într-o parte şi în 2x8 -capul spre stânga,
alta! capul spre dreapta
Ne rotăm capul
spre stânga şi spre 2x8
dreapta să vedem
cum zboară!
Ne întindem -braţele întinse
aripile! 10’’
Ce frumos
miroase în pădure! 15’’
(inspirăm,
expirăm)
Un grup de copii
se joacă în pădure.
Să facem şi noi ca
ei! 3x8
Braţe scurte, 2x8
braţe lungi!
Palmele-n sus, 2x8
palmele-n jos! 2x8
Forfecuţa!
Morişca! 2x8 -îndoaie trunchiul,
Culegem întinde mâna
ciupercuţe şi le -genunchii întinşi,
aşezăm în coşuleţe! 2x8 îndoim doar
Tăiem lemne trunchiul
pentru foc! -sărituri pe loc,
10’’ picioarele sunt
Sărim ca întinse
iepuraşii! Cât mai
sus!

I.Suntem din nou


păsărele. Ne
plimbăm liniştite
(mers normal), dar
deodată se aude un
mieunat de pisică.
Să zburăm repede! X
2.PARTEA (alergare uşoară) X X
FUNDAMENTALĂ Se repetă de 5’
câteva ori jocul. X X
( de 2-3 ori) X
X
II. Joc dinamic:
,,Păsărică,
schimbă-ţi cuibul!’’
Se explică din nou
regulile jocului şi
se execută de
câteva ori. X ∙ X
X∙X
4-5’ X ∙ X
3.REVENIREA -mers relaxat
ORGANISMULUI DUPĂ
EFORT

4.APRECIEREA Voi nominaliza 1’30’’


COMPORTAMENTULUI copiii care au fost -inspirăm pe nas, cu
atenţi şi disciplinaţi gura închisă,
şi le voi adresa expirăm pe gură
laude. Voi încuraja
participarea mai
activă a celorlalţi în
următoarele
activităţi.
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
,,CUTIUŢA CU SURPRIZE’’

Data: 22.09.2021
Grupa: Mijlocie
Educatoare: Pîrcălăboiu Delia-Maria
Tema săptămânii: Evaluare inițială
Tema activității: “Cutiuţa cu surprize”
Tipul de activitate: consolidare și sistematizare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Domeniul experiențial: Domeniul limbă și comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului

Scopul activităţii: - dezvoltarea capacităţii de a se exprima în propoziţii simple (dezvoltate), corect formulate
logic şi gramatical

Obiective operaţionale:
 O1-Să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate, corecte din punct de vedere logic şi gramatical;
 O2-Să manipuleze materialul didactic pregătit, relaţionând unii cu alţii;
 O3-Să utilizeze corect tehnica dactilopicturii, desenului şi modelajului în realizarea temei propuse;
 O4-Să valorifice lucrările personale în construcţia de propoziţii.
Sarcini didactice:

o formularea de propoziţii simple şi dezvoltate cu suport intuitiv ;

o tratarea suprafeţei jucăriilor utilizând tehnica dactilopicturii, desenului şi modelajului ;

o valorificarea lucrărilor realizate în formularea de propoziţii.,

Regulile jocului:

Varianta I

Copilul atins de baghetă, extrage o jucărie din cutiuţă, o denumeşte şi formulează propoziţii.

Varianta II

Educatoarea descrie copilul care va veni la măsuţă să găsească ce se ascunde sub

şerveţel şi va formula propoziţii pe bază de imagini.

Varianta III

Copiii se grupează la măsuţe pentru a modela şi a trata prin dactilopictură/desen o jucărie. La sunetul clopoţelului
se opresc din lucru.

Varianta IV
Copiii oferă jucăria realizată lui Mickey descriind-o.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, poezii ritmate, ghicirea, mânuirea materialului, bagheta magică, paleta cu
aplauze, mişcarea, clopoţelul
Strategii didactice:
a)Metode si procedee: conversatia, exercitiul, jocul, explicatia, descrierea, problematizarea, munca independentă
b)Materiale didactice:
- personajul surpriză Mickey
- cutie cu jucării
- jetoane reprezentând imaginile diferitelor jucării
- baghetă
- paleta cu aplauze
- clopoţel
- jucării ,,decupate’’
- calculator, CD cu muzică
c)Forma de organizare: frontală, individuală şi în grup.
d) Resurse umane: 28 de copii
e) Resurse temporale: 25 de minute
f) Resurse spațiale: sala de grupă
Bibliografie:
 ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar M.E.C.T., Bucureşti
 Revista Naţională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din
învăţământul preşcolar şi primar – Învăţământul preşcolar şi primar –
Nr. 3-4 / 2012 – Editura Arlequin
 Bocoş Muşata, Cârlogea Letiţia, Drăghici Camelia – Antologie de proiecte tematice
pentru activităţi integrate, Editura Diana
 Răileanu Daniela, Vieriu Dorina, Alecsa Iuliana – Proiectarea pas cu pas –
îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar, Editura Diamant 2010
 Antonovici Ştefania, Nicu Gabriela – Jocuri interdisciplinare – material auxiliar
pentru educatoare, Editura Aramis 2008
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


crt didactic didactice
Organizez spaţiul şi climatul educativ într-un
1. Moment
organizatoric mod optim desfăşurării activităţii propuse:
- dispunerea mobilierului în semicerc şi pe
ateliere de lucru;
- pregătirea materialului didactic;
- organizarea grupei de copii.
Se realizează prin apariţia ,,personajului
2. Captarea Observa
atenţiei surpriză’’ – Mickey Mouse care îi salută pe copii conversaţia rea compor
şi se prezintă. tamentului verbal şi nonverbal

Mickey ne-a adus o cutiuţă cu srprize.


Cutiuţa aceasta cu surprize o vom folosi la
3. Anunţarea activitate pentru că eu,
temei şi a
conversaţia
obiectivelor
,,Astăzi vreau să-i arătaţi
Dacă ştiţi să vă jucaţi
Bine toţi să vă gândiţi
Şi-n propoziţii să vorbiţi.’’
Varianta I
4. Prezentarea Cine va fi atins de baghetă va veni la cutiuţă Observa
conţinutu explicaţia rea compor
şi îşi va alege o surpriză din ea şi va formula o
lui şi dirijarea tamentului verbal şi nonverbal
învăţării propoziţie.

a) explicarea ,, Bagheta la drum porneşte şi la ... se conversaţia


regulilor opreşte.’’
jocului Se solicită şi grupa pentru a formula o Aprecieri verbale
propoziţie despre jucăria găsită. Observa
rea compor
,,Cine mai vine, / Cine mai vine, / La conversaţia
b)desfăşurarea tamentului verbal şi nonverbal
propriu-zisă a cutiuţa cu surprize.’’ exerciţiul
jocului ,,Cu bagheta fermecată / Eu te voi numi
îndată.’’
,,Ai ghicit, ai ghicit / Şi aplauze ai primit.’’
,,Bagheta fermecată / Îl va atinge îndată / Pe
Aprecieri verbale
cel ce se gândeşte / Şi o propoziţie alcătuieşte.’’
Varianta II problemati
Educatoarea mimează un dialog cu Mickey zarea
pentru a prezenta surpriză imaginile de sub descrierea
şerveţel. exerciţiul
Educatoarea descrie un copil care va veni la
măsuţă să găsească ce se ascunde sub
şerveţel, ,,citeşte’’ imaginea formulând o
propoziţie.
Va oferi apoi jetonul unui alt coleg pentru a
formula o propoziţie pe baza imaginii primite.
,,Apropie-te încetinel şi vezi ce ai sub
şerveţel.’’
,,Ai ghicit, ai ghicit / Şi aplauze ai
primit.’’

5. Asigurarea Varianta III


retenţiei şi a Educatoarea prezintă copiilor jucării siluetă
transferu care vor fi pictate, apoi dăruite lui Mickey.
lui conversaţia
Mickey îmi spune ceva. Mi-a spus că vrea şi el
să aibă multe jucării. Observa
rea compor
M-am gândit să le pictăm frumos, apoi să i le tamentului verbal şi nonverbal
oferim prietenului nostru, pentru a-l înveseli. explicaţia
Trecerea la măsuţe se va face prin tranziţia:
,,Ca vrăbiuţa să zburăm / Spre măsuţe să ne
îndreptăm / Pe Mickey să îl ajutăm.’’

Acum haideţi copii, cu toţii să muncim şi


dorinţa lui Mickey s-o îndeplinim.
Observa
Pentru a lucra cât mai frumos ne jucăm puţin rea compor
cu degetele: ,,Eu sunt bogat (degetul mare) / Eu tamentului verbal şi nonverbal
sunt elegant (degetul arătător) / Eu sunt Moş conversaţia
Crăciun (degetul mijlociu) / Eu sunt cel mai
bun (degetul inelar) / Eu cred că voi glumiţi explicaţia
(degetul mic) / Ştiţi că degeţele vă numiţi.’’
Sunetul unui clopoţel îi va anunţa pe copii că exerciţiul
trebuie să finalizeze lucrările.

6. Evaluarea Copiii oferă jucăria realizată lui Mickey


performanţe descriind-o. Toţi copiii vor fi aplaudaţi. descrierea Aprecieri verbale
lor
conversaţia

7. Încheierea Se fac aprecieri generale asupra modului de conversaţia Aprecieri frontale şi individua
activităţii le
desfăşurare al activităţii şi asupra modului de
comportare al copiilor.
În finalul activităţii, pentru că dorinţa i-a fost
îndeplinită, Mickey îi răsplăteşte pe copii cu câte
o bulină cu zâmbet.
Ieşirea la baie se face prin tranziţia:
,,Noi cu toţii am lucrat / Şi lucrul am terminat /
Ne-nvârtim, ne răsucim / Şi spre baie o
pornim.’’

S-ar putea să vă placă și