Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data: 04.12.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 10 „Ciupercuțele”
Profesor pentru învățământ preșcolar: Rîșnoveanu Nicoleta
Grupa: „Albinuțele”
Durata activității: 25 minute
Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „Moș Nicolae”
Subiectul activității: „Cine este Moș Nicolae?”
Tipul activității: predare-învățare
Varianta de realizare: convorbire
Domeniu experiential: DLC-domeniul limba si comunicare
Comportamente vizate de programa:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă)
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
Scop: Dezvoltarea capacității de înțelegere a mesajului și a competențelor de comunicare.
Obiective operationale:
O1. Să recunoască, pe baza ghicitorii, personajul principal al activității.
O2. Să răspundă întrebărilor conform materialului prezentat.
O3. Să exerseze, prin răspunsurile lor, exprimarea corectă, în propoziție, cu ajutorul
propunătoarei.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversația, convorbirea, demonstrația
Mijloace didactice: ghicitoare, suport digital (video YouTube), cutie surpriză cu bomboane
(drept recompensă)
Forme de organizare: frontal
Modalitati de evaluare: aprecieri verbale, recompensă
Data preluarii subiectului: 20.12.2023
Bibliografie: Curriculum pentru educatia timpurie

Scenariu didactic
Etapele Ob. Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare
lectiei op.
Metode si Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
Se creează un mediu propice
1. Moment pentru desfășurarea activității. Se
organizatoric aerisește clasa, se pregătesc
materialele didactice, se aranjează
scaunele în semicerc.

Captarea atenției se va realiza


2. Captarea cu ajutorul următoarei ghicitori:
atenției „E frate cu Moș Crăciun Conversația Ghicitoare
O1 La fel de darnic și de bun. Aprecieri
Ne lasă în dar punguțe, verbale
Nu sub brad, ci în ghetuțe!
Cine este?”
Frontal
Apoi, propunătoarea va scoate
„cutiuța surpriză” (în care se află
bomboanele pentru recompensă) Cutia
și le va aduce la cunoștință Conversația surpriză
copiilor că va deschide acea cutie
la sfârșitul activității dacă vor fi
cuminți și atenți.

„Astăzi vom afla mai multe


3. Anunțarea despre Moș Nicolae și cum a
temei și a ajuns el să împartă în fiecare an Frontal
obiectivelor cadouri tuturor copiilor.”

La televizor va fi
proiectată ,,Povestea lui Moș Demonstrați Suport
Nicolae” (link ANEXA 1). a digital
4. Dirijarea La finalul poveștii, copiilor le Frontal
învățării vor fi adresate următoarele Conversația
întrebări, pornind de la
conținutul vizionat și
continuând pe subiectul ,,Moș
Nicolae”:
 Cum îi chema pe cei doi
copii care și-au lustruit
O2 ghetuțele?”
 „Ce a făcut Moș Nicolae
când a aflat de cele trei
fete sărmane?” Frontal
 Cum vă pregătiți voi
pentru venirea
Moșului?”
 „Ce pune Moșul în
O3 ghetuțe dacă sunt Aprecieri
curățate și lustruite verbale
atent? Dar în ghetuțele
copiilor care nu au fost Convorbire
cuminți?”
 „Ce v-a adus vouă
Moșul anul trecut?”
 „Ce v-ați dori să vă
aducă Moș Nicolae anul
acesta?”
După încheierea convorbirii, Suport
propunătoarea va pune la digital
televizor un cântec despre Moș
Nicolae, iar copiii vor fi
invitați să se ridice de pe
scăunele și să danseze pentru a
se dezmorții după activitate.
(link ANEXA 2)

Propunătoarea le va spune Aprecieri


5. Încheierea copiilor să se așeze la locul lor Conversația Frontal verbale
activității pe scăunele pentru a deschide
împreună cutia surpriză. Apoi
va trece pe la fiecare și le va Cutia
împărții câte o bomboană sub surpriză
pretextul că e un dar de la Moș
Nicolae drept recompensă că
au fost cuminți.

ANEXA 1
https://www.youtube.com/watch?v=BPz8c5-L2EE

ANEXA 1

https://www.youtube.com/watch?v=I6GHhj_K5BA

S-ar putea să vă placă și